Navigeer naar snelmenu

Bescherm je zuigeling tegen RSV, ook in 2026-2027!

Gepubliceerd op

In 2024 keurde de overheid de terugbetaling goed voor een nieuw geneesmiddel dat bescherming biedt tegen RSV (het respiratoir syncytieel virus). 

Wat is RSV?

Dit is een virus dat jaarlijks veel jonge kinderen treft. Het zorgt voor een lage luchtweginfectie met kortademigheid, piepende ademhaling, hoesten, verminderd drinken…
Vaak is een opname in het ziekenhuis noodzakelijk voor ondersteuning van de ademhaling, toedienen van extra zuurstof of vocht… In ernstige gevallen is zelfs opname op de dienst pediatrische intensieve zorg nodig voor invasievere beademing.

Om welk geneesmiddel gaat het?

Voor het komende RSV-seizoen is opnieuw een doeltreffend geneesmiddel beschikbaar als preventie tegen RSV-infectie: nirsevimab (BeyfortusTM). Dit geneesmiddel wordt bijna volledig terugbetaald. Het gaat om langwerkende monoklonale antistoffen (en is dus géén vaccin), die 5 tot 6 maanden bescherming bieden tegen infectie met het RSV-virus. Deze antistoffen moeten we toedienen voor de aanvang van het verwachte RSV-seizoen.

Eerdere, uitgebreide studies (bij meer dan 10.000 vroeggeboren en normaal geboren zuigelingen) toonden aan dat nirsevimab niet alleen veilig is, maar ook zeer doeltreffend. Het biedt meer dan 70% bescherming tegen RSV-gerelateerde infecties. Na grootschalig gebruik in Spanje, Frankrijk en Luxemburg, bleek er een zeer hoge doeltreffendheid:

  • een daling van 87.6% in opnames door het RSV-virus
  • een daling tot 90.1% in opnames op intensieve zorg

 

Praktische info

Voor wie?

  • Elk kind geboren tijdens het RSV-seizoen 2026-2027 (vanaf 1 oktober 2026).
  • Elk kind geboren vanaf 16 maart 2026.
  • Je kind beschikt over een geldig Belgisch rijksregisternummer.
  • Als moeder kreeg je tijdens de zwangerschap het RSV-vaccin Abrysvo™ niet.
  • Goedkeuring gebeurt door toestemming van de adviserend arts.


Wat?
We spuiten BeyfortusTM in de spier (intramusculair) in: 50 mg voor zuigelingen <5 kg, 100 mg voor zuigelingen > 5 kg.

Kostprijs?
Het geneesmiddel is bijna volledig terugbetaald. Het kost je als ouder 12,8 euro (of 8,5 euro bij verhoogde tegemoetkoming).

Hoe?

  • Alle zuigelingen die tijdens het komende RSV-seizoen worden geboren (vanaf 1 oktober 2026), proberen we te prikken (immuniseren) op materniteit. Dit indien je als ouder dit wenst. 
  • Alle zuigelingen die voordien geboren zijn en recht hebben op nirsevimab (zie info voor wie), krijgen de kans om voor aanvang van het RSV-seizoen nirsevimab toegediend te krijgen. Dit gaat om de groep zuigelingen geboren tussen 16 maart 2026 en 30 september 2026.
    • Voor hen voorzien we in het ziekenhuis specifieke ‘prikmomenten’ bij jouw kinderarts vanaf de tweede week van september.
    • Je kan nu al een prikmoment reserveren. Dit doe je door een afspraak te maken bij het centrum kindergeneeskunde. Het gaat om een korte consultatie die alleen dient voor de toediening van nirsevimab. Hier is geen tijd of ruimte om andere problemen te bespreken.
  • Pasgeborenen kunnen vanaf 1 september 2026 ook al op materniteit hun prik krijgen.   
  • Je kunt hiervoor ook terecht bij jouw huisarts.


Heb je vragen?

Stel ze aan jouw huisarts of kinderarts.
We hopen op een massale respons om onze kwetsbaarste zuigelingen zo goed mogelijk te beschermen tegen RSV.

De kinderartsen

Partagez sur